Persecutarea creștinilor în regimurile progresiste pseudo-liberale din Occident (confirmarea cărții lui Dreher ,,Să nu trăim în minciună!’’)

1. Enoch Burke, profesor la o școală irlandeză, a îndrăznit să refuze folosirea pronumelui agreat de o persoană transsexuală, fiind apoi concediat pentru că a deranjat regele-elev sau regina-elevă cu pretențiile sale absurde de creștin naturalist, ce crede doar în două sexe. Creștinul nostru este denumit ,,fanatic’’ de o curte pentru că nu renunță: se întoarce la școală, vrea să-și reia munca de profesor și își clamează credințele în lumea dominată de religia progresistă a regimului pseudo-liberal.

Burke este condamnat în mod repetat și are sume imense de plătit ca amenzi, pentru că refuză să se supună legilor progresiste ale regimului pseudo-liberal și tribunalului care servește acest regim.  Am aflat întâi de povestea lui Enoch Burke pe rețeaua X, acea rețea pe care un fost prim-ministru irlandez, gay-ul Varadkar ar dori-o închisă, la fel și socialistul Pedro Sanchez este supărat pe X, Tik-Tok și Meta, vrând să-i salveze pe copii de rețele, în timp ce le dă dreptul să avorteze fără aprobarea părinților sau să-și schimbe sexul, pardon, genul, de la 16 ani.   

2. Päivi Räsänen este o politiciană creștină din Finlanda, o creștin-democrată autentică nu ca Merkel, o progresistă ipocrită denumită ,,creștin-democrată’’. Päivi Räsänen a îndrăznit să considere un păcat fornicarea homosexuală, să critice Biserica Luterană progresistă din Finlanda care a participat la marșul Pride și a susținut că ar prefera imigranții creștini în locul celor musulmani, pentru că primii s-ar integra mai ușor.

Doamna Päivi Räsänen a fost investigată, apoi trimisă în judecată în 2022 pentru că a ,,incitat’’ împotriva minorității sexuale prin criticile sale. ,,Incitarea’’ fiind un termen prin care regimul progresisto-pseudo-liberal se protejează sub intenția ,,bună’’ că-și protejează cetățenii ,,vulnerabili’’ în fața cuvintelor critice. Este ,,incitare’’ orice critică ce depășește limitele prevăzute de regimul progresisto-pseudo-liberal.

3. Juhana Markus Pohjola, episcop luteran, căsătorit cu Päivi Räsänen, a fost trimis în judecată pentru un pamflet la adresa minorităților sexuale protejate de regimul pseudo-liberal și progresist. Cei doi, deși au fost achitați în mod repetat, în mod repetat procuratura reprezentând statul progresist a făcut apel, procesul ajungând la curtea supremă a statului finlandez progresist în octombrie 2025, procesul se pare continuând și în 2026.

4. Keith Waters, pastor și om cu întreținerea într-o școală, a fost sancționat, apoi a demisionat de la școala unde lucra, pentru că englezii pseudo-liberali și progresiști s-au plâns de postările sale pe Twitter, în care critica marșul Pride. Care  va să zică nu se poate să repari ușa stricată din școala engleză sau să verifici curățenia în toalete, dacă nu ești progresist.

Waters a fost hărțuit și amenințat de activiștii LGBT, care i-au aranjat înmormântarea lui Waters, soția lui trezindu-se la ușă cu pompele funebre pentru a aranja îngroparea lui Waters. Activiștii LGBT au postat anunțuri în numele lui Waters că-și vinde casa. Activistul gay John Elworthy a făcut presiuni pentru excluderea pastorului, iar politiciana ,,liberal’’-democrată Alison Whelan a chemat la o anchetă a poliției asupra postării lui Waters, care de fapt era o postare preluată de la un episcop catolic american.

Waters nu a beneficiat de susținere din partea Bisericii Angliei, anglicanii susținând marșurile LGBT, chiar arborând cu acordul unor episcopi steagul multicolor. După multe presiuni, Waters și-a șters postarea.  

5. O cofetărie mică din Stockholm condusă de un cuplu creștin a refuzat în 2023 un tort pentru două lesbiene, clientele pretinzând un tort de nuntă cu două figurine-feminine pe el. Patronii creștini ai cofetăriei au refuzat afirmându-și credința că familia este formată dintr-un bărbat și femeie. În 2025, cuplul creștin a fost condamnat pentru discriminarea lesbienelor de un fel de CNCD din Suedia. Acest caz a fost precedat de alte două cazuri asemănătoare în Irlanda de Nord și în SUA.

6. Uniunea Europeană a respins proiectele a două organizații creștine deoarece nu sunt suficient de aliniate la ideologia progresist-pseudo-liberală promovată de ,,EURSS’’. Vincenzo Bassi, conducătorul federației asociațiilor familiei catolice din Europa a respins motivația Comisiei ca fiind una ideologică. Evaluarea Comisiei europene face referire la informațiile limitate cu privire diferențele de gen, în timp ce proiectul era despre educarea digitală a copiilor, protejarea lor prin familii, etc. Cealaltă organizație creștină (WYA) a primit reproșuri de la Comisie că nu susține avortul și educația sexuală în mod explicit, desigur banii comisiei europene fiind dați organizațiilor pro-LGBT și educației sexuale penetrate de ideologia pro-LGBT.

7. În 2023 un marocan atacă credincioșii din două biserici din Algeciras, Spania. Un sacristan (paracliser) moare, în timp ce marocanul islamist strică: ,,Allah este mare’’, ,,moarte creștinilor’’. În Algeciras erau 12000 de marocani din care 6000 ilegali, atacatorul așteptând să fie deportat. În Spania socialistului Pedro Sanchez, care chipurile i-a părut rău de atac, 500.000 de imigranți sunt făcuți spanioli pentru ca stânga socialistă pseudo-liberal progresistă să aibă voturi și să rămână la putere. Dacă mai moare câte un creștin cu atât mai bine.  

Pentru Irene Montero, (ex)ministră în cabinetul Sanchez, nu este o problemă dacă ,,vor fi înlocuiți’’ ,,extremiștii’’ cu emigranții, se înțelege dacă creștinii devin marginali cu atât mai bine pentru socialismul progresist ,,spaniol’’.

8. Tunisianul islamist și emigrantul ilegal Brahim Aouissaoui a ucis trei persoane într-o biserică din Nisa, Franța, în 2020. Din cele trei persoane, una era angajata bisericii, o altă victimă, o femeie de 60 de ani a avut tăiat gâtul asemenea unei decapitări, Brahim strigând ,,Allahu akbar’’. Când ICE expulzează emigranții ilegali din SUA, activiștii de stânga plâng de mila lor încercând să împiedice acțiunile de expulzare, iar Hollywood-ul toarnă ,,One Battle After Another’’ multipremiat.

Când doi activiști de stânga mor în confruntare cu forțele ICE, mass-media vândută dezvăluie ororile americane, uitând că emigranții ilegali au omorât rezidenți. Când bărbați europeni încearcă să facă filtre pentru a descoperi imigranții ilegali, ei sunt opriți de autoritățile care ar trebui să controleze emigrația ilegală.

9. Kristie Higgs a fost concediată în 2019 de la școala unde lucra, datorită unei postări unde deplângea ,,spălarea pe creier’’ a copiilor de la școala primară ,,Biserica Angliei’’ unde elevii învață educația sexuală cu dogma genului fluid sau egalitatea dintre căsătoriile hetero- și homosexuale. Lui Higgs i s-a reproșat și o altă postare în care ea vorbea despre eliminarea creștinismului din sfera publică și suprimarea lui, se înțelege de la sine cine este vinovatul principal pentru eliminare și suprimare: statul stupid promovând ideologia stângii.  

Kristie Higgs a dăunat reputației școlii prin atitudinea sa homofobică și  transfobică, susține conducerea școlii, care a concediat-o, la unul dintre procesele pe care Higgs le poartă prin tribunale pentru libertatea de exprimare și pentru libertatea creștinilor de a-și putea spune în public credințele fără a fi sancționați ca homofobi, transfobi, etc. Doar 35% dintre creștinii din Marea Britanie au declarat că își pot exprima credințele în public datorită contradicției cu normele ,,progresiste’’.

10. Quentin Deranque, activist creștin, naționalist, ,,extremist de dreapta’’ a murit după bătaia primită de la activiști de stânga/Antifa în februarie 2026. Quentin însoțea fetele de la ,,Nemesis’’ pentru a arbora un baner (,,afară cu islamo-stângiștii din universități’’) la conferința ținută de o ,,extremistă de stânga’’, eco-stângista palestiniancă Rima Hassan într-un institut de științe politice din Lyon. Cercetările preliminare indică suspecții de la o organizație de extrema stânga interzisă de anul trecut, o grupare susținută de troțkistul Melenchon, liderul partidului de extremă stângă La France Insoumise (Rima Hassan fiind membră a partidului lui Melenchon).

11. Zona de protejare a avortului și ,,islamofobia’’: de la argumentul dreptului asupra propriului trup, statele progresiste pseudo-liberale precum Anglia, Scoția, Germania, Spania au instituit o zonă de protecție pentru ca nu cumva femeile să se răzgândească sau să fie deranjate de la avortare. Aceste zone sunt pentru ,,calitatea vieții’’, așa ne asigură marele veridic factcekăr Cezar Manu, serv al adevărului regimului progresist pseudo-liberal. A cui viață? A embrionului? Dacă un profesor de filosofie onest și nepărtinitor le spune învățăceilor că această problemă a eticii, numită avort, nu are soluție definitivă, ei bine, regimurile în cauză știu deja soluția: avort fără nici un deranjament pe o rază de 150 de metri în jurul clinicii de avorturi pentru ,,calitatea vieții’’.

Dacă inși precum Adam Smith-Connor se duc să se roage în liniște în ,,buffer zone’’ ajung la tribunal, condamnați și cu amendă mare de plătit. Cert este că dacă o mai face din nou, va fi condamnat mai dur. Așa că regimul progresist pseudo-liberal l-a liniștit. Cum ar spune factcekărul Independent: rugăciunea nu este pedepsită în general, doar în particular când este făcută în tăcere lângă o clinică de avorturi.

Cazul lui Smith-Connor făcut public și de JD Vance nu este singurul în Europa progresistă. Dacă în cazul deranjării ,,calității vieții’’ servii regimului fac exces de zel, când avem de-a face cu activiste pro-avort în Spania socialistă care deranjează o mesă, apostrofează creștinii participanți la mesă, dau cu graffitti pe biserică expunându-și propaganda de stânga, ei bine, este nevoie de plângerea unei asociații creștine pentru a-i reaminti regimului progresist socialist spaniol că protejatele sale activiste pro-avort excelează, în ceea ce imediat ar condamna dacă ar fi vorba de ,,victimele’’ pentru care stânga face propagandă:  copii, femei, minorități, imigranți, etc.

Preotul spaniol Ballester denunța aceeași dublă măsură a tribunalelor Spaniei progresiste: maximă indulgență cu ofensele contra creștinilor, maximă condamnare cu ofensele aduse islamului, maximă supunere față de ideologia progresistă. Preotul în cauză fiind acuzat de o infracțiune motivată de ură contra islamului datorită unui articol în care vorbea de dialogul imposibil cu islamul, creștinii suferind persecuții în 21 de țări islamice.

Procesul ,,islamofobului’’ Ballester s-a încheiat cu achitarea lui în 2025, pentru că încă nu sunt toți progresiștii spălați pe creier și și-au dat seama că ,,obiectiv’’ ,,ura’’, ,,ofensa’’ nu poate fi demonstrată pe baza unui articol critic la adresa islamului.   

12. Biblia este o carte prea dură pentru noile generații care nu cunosc decât filmele cu crime și porno. Așa încât, de la universități precum Sheffield la școli precum Canyon din Texas, Biblia este supusă cenzurii. Nu doar în țări cu un regim socialist precum cel din Nicaragua care interzice introducerea Bibliei în țară, ci și în țările progresiste apar acte de cenzură sau de cenzură mascată precum avertizarea adresată studentului că Biblia este ,,violentă sexual’’, o carte cu multiple acte de violență ce ar afecta sărmanul student inocent ca un mielușel.

13. Charlie Kirk: cu 6 luni înainte de Quentin Deranque, a fost împușcat cel care avea șanse să devină președinte al SUA, creștin cu o bună capacitate de a dezbate, depășind aproape toți politicienii, Kirk organiza dezbateri înfuriind progresiștii, suportându-le înjurăturile, manifestațiile contra prezenței lui. Kirk era capabil să înfrunte studenții și profesorii din universități de renume, care clamau ideologia progresistă la modă. Când a fost ucis, unii ,,progresiști’’ abia și-au ascuns satisfacția vindicativă: jurnaliștii CTP, Negruțiu, Ardelean, captivi ai ideologiei progresiste nu și-au putut ascunde plăcerea de a-l vedea mort pe cel care nu gândea ca ei și era capabil de dezbateri, la care intelectele jurnaliștilor progresiști nu pot participa, pentru că ele nu au argumente, au doar răspunsuri.

Statistici

După cazuri concrete, trecem la statisticile abstracte, la rapoartele emise de organizații care se ocupă cu monitorizarea persecuțiilor la care creștinii sunt supuși. Desigur, aceste statistici, aceste studii de caz nu au în spate mass-media, stânga progresistă și pseudo-liberală care-și promovează intens victimele pentru a câștiga compătimirea cetățenilor spălați pe creier.

Să recunoaștem că puțini știu de aceste persecuții, dar mulți știu de cei 2 activiști de stânga uciși de ICE.

Unul din 7 creștini a suferit o persecuție. Creștinii sunt persecutați în 49 de țări cu guverne autoritare, de exemplu țările socialiste: Nicaragua, China, Coreea de Nord, Vietnam (susținut de stânga occidentală, să ne amintim de manifestațiile contra ,,agresiunii capitaliste’’ din războiul purtat cu comuniștii vietnamezi), Eritreea, etc.

Creștinii suferă persecuții în 21 de țări predominant musulmane precum Iran, Indonezia, Arabia Saudită, Pakistan, Afganistan, etc. De asemenea, în 4 țări etnonaționaliste promovând o singură religie precum hinduismul indian. În Myanmar, regimul militar și budiștii îi persecută atât pe musulmanii rohingya, cât și pe creștini. Rusia lui Putin persecută protestanții, suspectându-i ca agenți ai Occidentului, iar Ucraina persecută biserici ortodoxe suspectându-le ca agenți ai Rusiei.

În 2023, au fost 232 de atacuri în țările europene, iar în 2024, 274 de atacuri asupra unor indivizi pentru că erau creștini. Din 2444 incidente anticreștine în 2023 și 2211 în 2024, majoritatea este formată din vandalism (distrugeri de cruci, de statui, mesaje scrise pe biserici, etc.), circa 10% fiind incendii provocate bisericilor.  Cele mai multe acțiuni anticreștine sunt în Franța, Anglia, Germania și Spania. Există o discrepanță înte cazurile înregistrate de poliție și cele înregistrate de asociații, confirmând de exemplu în cazul Spaniei, dubla măsură în protejarea cetățenilor (vezi raportul).

În SUA au avut loc 900 de incidente anticreștine în anii 2023-2024 de la atacuri armate până la incendieri și vandalizări, 78 de atacuri asupra bisericilor creștine fiind recente.

Nu încă o victimizare!

Victimizarea și victimologia au fost și sunt practicate de stânga, victimizarea fiind esențială ideologiei progresist-pseudo-liberale. Victimizarea creștinilor nu este motivul acestei mici prezentări a persecutării creștinilor în regimurile progresist-pseudo-liberale din Occident, motivele fiind următoarele:

1. De a confirma teza cărții lui Dreher că regimul progresist occidental este adversarul creștinilor.

2. De a reaminti manipularea din mass-media concentrată pe victimele stângii, precum activiștii împușcați de ICE, în timp ce activiștii creștini sau preoții împușcați sunt tratați în treacăt, neglijați sau învinovățiți de moartea lor, precum Charlie Kirk.

3. De a arăta că statele occidentale au o atitudine asemănătoare față de creștini ca statele islamiste, socialiste, naționaliste care persecută creștinii, chiar dacă persecuțiile se întâmplă într-o proporție mai redusă.

4. De a aduce la lumină și alte victime, nu doar victimele preferate ale stângii progresist pseudo-liberale (femeile, copiii, minoritățile etnice, sexuale, rasiale, activiștii de stânga). Așa cum orice om rațional nu ar accepta termeni vagi precum transfobie sau islamofobie, nici cristianofobia, reclamată de unii dintre cei care contabilizează persecutarea creștinilor, nu este acceptabilă. ,,Cristianofobia’’ seamănă a victimizare tipică stângii.

În epoca ,,sfârșitului creștinătății’’ (Chantal Delsol), adică epoca noastră, creștinii își pot aminti spusele celui care le-a dat numele, Iisus Christos: ,,și veți fi urâți de toți pentru numele meu, iar cel ce va răbda până la sfârșit se va mântui’’ (Mat. 10, 22, Marc. 13, 13), ,,atunci vă vor da pe voi spre asuprire și vă vor ucide și veți fi urâți  de toate neamurile pentru numele meu’’ (Mat. 24, 9).

Reamintirea persecutării creștinilor nu este pentru a obține foloase materiale precum fac minoritățile ,,abuzate’’, ,,discriminate’’, categoriile ,,nedreptățite’’ cu autovictimizarea lor. Suferința nu este monedă de schimb pentru avantaje în lumea aceasta. Suferința este ,,integrată’’, ,,inclusă’’ în viața creștinului, pentru că lumea lui nu se termină aici, la capătul privirii, la granița minții marcate de suferință, de victimizarea pentru folosul material, ca în lumea stângii progresiste și pseudo-liberale. Lumea creștinului nu se termină la capătul nici unui orizont din lumea aceasta.

scris de Cătălin Spătaru

surse principale:

https://eclj.org/religious-freedom/eu/christianophobie-et-haine-antichretienne-en-europe?lng=en

https://www.intoleranceagainstchristians.eu

https://www.christianpost.com/news/violent-attacks-against-christians-spike-in-europe-watchdog-warns.html

https://www.persecutionmonitor.org

https://www.opendoors.org/en-US/persecution/countries

Lasă un răspuns